Jaké základy by měly mít kvalitní a bezpečné regály?

Jen velmi málo lidí si uvědomuje, že regály jsou vlastně velmi těžkou a pevnou stavbou, kterou ani zdaleka nemůžeme srovnávat s pergolami či altánky. Regál nese obrovskou váhu, a proto musí mít dostatečně pevné kotvení či v některých případech až samostatné základy. Jaké typy kotvení regálů známe? 

Kotvení o zeď 

Kotvení o zeď se nejčastěji používá u domácích policových regálů. Správně ukotvený regál ;může zabránit mnoha neštěstím, například pádu na vás při jeho přetížení, nebo při pádu na dítě, které se může pokoušet vyšplhat na něj právě během té jedné osudné minuty, kdy na něj nedáváte pozor.&nbsp ;

Kotvení o zemi 

Nejvíce různých typů vyšších regálů se kotví právě o zem. Do země (do pevných základů) se zapustí ocelové kotvy/háky/vruty, na které se často jednotlivé nosné tyče přímo namontují. V některých případech se i napevno přinýtují nebo přivaří, aby nebylo regál možné jen tak rozebrat. 

Betonové patky 

Zmiňované pergoly aaltánky se nejčastěji staví na takzvané betonové patky. V těch jsou zabetonovány ocelové tyče, které jsou ukončeny plochým spojem pro dodatečné upevnění dřevěného hranolu. Vy můžete regál uchytit podobným způsobem, nebo jeho nohy rovnou zalít betonem.

Samostatné základy 

Obrovské několikapatrové regály v logistických centrech musí mít často vlastní základy. Při výstavbě tak obrovské haly se na to už myslí a základy se budují ještě před vytažením obvodových stěn. U skutečně vysokých regálů, mohou být základy hluboké až několik metrů. 

Kotvení o strop 

U vysokých regálů se občas používá ještě jeden typ kotvení. V případě, že je nad regálem pevný betonový strop, ukotví se regál i oten. Zabrání to tak případnému naklánění regálu, a výrazně se zvýší jeho stabilita vprostoru.