Přepravky jsou skvělým pomocníkem při skladování a přepravě různého druhu zboží. Je jedno, zda se jedná o sterilně zabalené čerstvé maso nebo je používáte k přepravě kovových součástek. Ve všech případech existuje něco, co může vaše přepravky poškodit. Co je to nejčastější?
Ostré předměty
Plastové přepravky, samozřejmě, musí něco vydržet, ale pořád je to jen plast. Pokud do nich narazíte ostrým předmětem, může se vám snadno stát, že je prorazíte nebo prasknete. S prasklou přepravkou nedoporučujeme dále manipulovat, ani ji jakkoli používat, protože nesplňuje bezpečnostní podmínky a může se při přetížení roztrhnout celá.
Pády přepravek
Spadla vám přepravka na zem? Nemusí to hned znamenat její konec. Pokud však spadla plně naložená, výsledkem může být opět prasklina a znehodnocení přepravky. Při pádech se vśak často nepoškozují pouze přepravky a jejich obsah, ale také naše dolní končetiny, což je v tomto případě horší.
Přetížení
Každá přepravka má určitou nosnost, kterou do ní můžete maximálně naložit. Pokud toto číslo výrazně překročíte, může se vám stát, že vám dno plastové přepravky vyletí jako kdyby to byla jen papírová krabice. To může mít za následek poškození citlivých součástek nebo materiálu, které v přepravce skladujete nebo přenášíte.
Porušení vrchní vrstvy
Toto poškození je u přepravek určených k převozu materiálu zcela neškodné, ale u přepravek na potraviny to už může být problém. Pokud výrazně poškrábete lak přepravky, snadno se do této rýhy dostanou bakterie ze syrového masa a ty se následně obtížně čistí. Při hygienické kontrole může být přepravka nevyhovující, neboť v ní mohou vznikat různé choroboplodné zárodky.
Špatné stohování
Nosnost přepravky souvisí is další věcí, a to je její stohování. Jedna věc je, kolik do přepravky naložíte, ale zničit ji můžete i tím, že na ni naválíte další přepravky, které jsou také plně naloženy. Stohujte jen stohovatelné přepravky a jen do maximální povolené váhy.