Elektrické i motorové vysokozdvižné vozíky jsou asi nejpoužívanějším a nejlepším pomocníkem ve většině malých i velkých skladů. Laici, kteří vozíky nikdy neviděli, ale i jejich pravidelní řidiči však o nich nevědí často zajímavé a důležité informace. Pojďme se na to podívat.
Elektrické vozíky mají také 50 baterií
Moderní elektrické vozíky mají 1-2 velké akumulátory, které se dobíjejí. Fungují podobně jako nové elektromobily, s rychlonabíječkami a jinými podobnými vychytávkami. Mnohé starší modely však mají i 50 klasických autobaterií, které jsou navzájem propojeny a lze je v případě potřeby i okamžitě vyměnit. Taková výměna je však velmi drahá a časově náročná.
Diesláky do skladu nepatří
Vysokozdvižné vozíky poháněné spalovacími motory nejsou určeny pro použití v interiérech. Je jiné, když na ně skladník běhá po venku, vykládá kamiony a vozí palety i kousek dovnitř za velkou nakládací bránu. Pro stálé ježdění uvnitř však zvolte raději elektrické vozíky, které nejsou v interiéru vůbec škodlivé ani zapáchající.
Potřebujete na ně různé typy dokladů
Myslíte si, že řidičský průkaz vám stačí jen obecně pro vysokozdvižné vozíky jako takové? Jste na omylu. Podobně jako u motorek, kde máme až čtyři kategorie, iu vozíků pro každý typ potřebujete jiné oprávnění – například v závislosti na motoru nebo na maximální povolené váhě, kterou můžete na vozíku převážet.
Nejvíce úrazů se stává právě na vozíku
Vozík není plošina! Skladníci mají v oblibě obsluhovat vysoké regály tak, že jeden z nich vozík ovládá a druhý stojí na lyži, díky čemuž dosáhne i na nejvyšší police. Takové chování je maximálně nezodpovědné. Je lepší mít ve skladu k dispozici jednu vysokozdvižnou plošinu, kterou si skladník v pohodě obslouží sám a ze které může i ve výši manipulovat se zbožím (nebo vyměnit žárovku
).